Wierzba wypuści nawet z kawałka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet z patyczka odrośli.

Mając na uwadze taką okoliczność, powinniśmy dzięki niej stworzyć bezprecedensowe formy ogrodzeń. Dzięki temu nasz płot nabędzie niepowtarzalny charakter a także będzie się promować wśród płotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na działkach i mokrych łąkach wierzby od dawna zagościły w polskich ogrodach. Umiłowaliśmy je poprzez urodę i charakterystyczne kotki. Nie są uciążliwe, reflektują jedynie mnóstwo wody oraz nieco słońca. Zaspokoją się nieomalże wszystką ziemią.


Mało drzew potrafi także równie ekspresowo ożywiać stracone odnogi i odrośle. Wierzby niezmiernie swobodnie rekonstruują także własny system korzeni. Wystarczy, iż ścięty lub nawet uszkodzony pęd zanurzony w deszczowej glebie po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz dostarczy zaczątek nowej roślinie. Pewna osoba wpadła na idea, tak aby z wierzb robić splecione przęsła ogrodzeniowe bądź płoty pokryte liśćmi. Na pewno wskazane jest posiadać tak odkrywcze ogrodzenie. Najporządniej do zainstalowania takiego płotu zastosować następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają kilka wspólnych własności:

dostarczają prostolinijne, długie oraz nader plastyczne pędy – dzięki temu można bez trudu kształtować kształt ogrodzenia;
prędko odrastają po obcięciu- w krótkim terminie możemy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Jak mamy już myśl na formę płotu, musimy postarać się o pasujące wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, wyszukanie ich w warunkach zwykłych jest mozolne, bowiem dziko rosnące krzewy rzadko emitują niezwykle długie i proste pędy. Najakuratniej jest zaprojektować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot przebierzmy pierw lokalizację w skwerze, odrobinę przez nas odwiedzane i mało dostrzegalne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, jakie możemy dostać z dziko wzrastających roślin. Przedtem powinno się je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, iżby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, tak by górował tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny migiem się zagęszczają, w następstwie tego powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa poobalamy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosną nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki okazjonalnie przewyższają 2m, dlatego na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu gałązek, które można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s